هشتمین نشست کتابخوان کتابخانه ای، کتابخانه پیامبراعظم(ص) درمحل سالن مطالعه برگزارگردید. | بلاگ

هشتمین نشست کتابخوان کتابخانه ای، کتابخانه پیامبراعظم(ص) درمحل سالن مطالعه برگزارگردید.

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

هشتمین نشست کتابخوان کتابخانه ای، کتابخانه پیامبراعظم(ص) درمحل سالن مطالعه برگزارگردید.

هشتمین نشست کتابخوان به مناسبتایام بزرگداشت هفته کتاب در بین اعضای کتابخانه برگزار گردید که معرفی خلاصه ای از  کتابها به شرح زیر می باشد.

1-کتاب روان شناسی تمرکز (با تاکید بر سیوه های صحیح مطالعه) نویسنده: سید حشمت الله مرتضوی زاده،ارائه دهنده : زینب عباسی

فصل اول کتاب به تعریف تمرکز و انواع آن اختصاص دارد. در فصل دوم اثرات داشتن تمرکز بررسی شده است. در فصل سوم دلایل عدم تمرکز ذکر گردیده است. فصل چهارم مشتمل است بر مسائل روان‌شناختی تمرکز، در فصل پنجم تعریف حواس پرتی‌ و روش‌های مقابله با آن بیان شده است. عناوین فصل‌های دیگر کتاب بدین قرار است: "خیالبافی"، "روش‌های بهبود تمرکز حواس هنگام مطالعه"، "تمرکز حواس در کلاس درس"، "روش‌هایی دیگر برای تقویت تمرکز" و "روش تقویت حافظه"

 

2-  کتاب خلق عظیم پیامبراعظم(جلوه های رحمانی در رسول رحمت).نویسنده، علی احمدی خواه، ارائه دهنده: فرشته نظری

این کتاب از سری کتابهای طرح خواندن ماه ابان می باشد همانگونه که از عنوان این کتاب بر می آید، این کتاب در بر گیرنده خصال نیکو و رافت و رحمت پیامبر بزرگوار اسلام است که نویسنده سعی کرده  تا به ابعاد مختلف این ویژگی نبی اکرم (ص) اشاره کرده و به آن بپردازد.

 

این کتاب دارای سه بخش است که هر بخش آن بر چند فصل مشتمل می شود. بخش اول کتاب در بر گیرنده موضوعاتی از قبیل ارزش انسان و حفظ حقوق او از دیدگاه اسلام، حوادث کودکی تا بعثت پیامبر اسلام و حکایتهای رحمت و جلوه های رحمانی سیره خاتم الانبیا ست.

 

بخش دوم کتاب شامل رافت پیامبر اعظم نسبت به حیوانات را شامل شده و بخش سوم نیز روایت مهربانی پیامبر اسلام است به روایت ائمه اطهار، اصحاب و شعرای پارسی گو.

 

در بخشی از این کتاب آمده است:

 

نهی از زدن حیوان و سوزاندن و داغ نهادن بر اعضایش

 

رسول رحمت(ص) فرمودند: از جمله حقوق حیوان بر صاحبش، این است که بر صورتش نزند؛ چونکه این حیوان نیز تسبیح و حمد خدای را می گوید.

و در جایی دیگر آمده است:

 

هر مردی که با زبان زنش را بیازارد پروردگارش نه انفاق او را می پذیرد نه نماز مستحبی اش و نه کارهای نیکش را؛ تا زمانی که زنش را خرسند گرداند و اگر آن مرد روزها روزه بگیرد و شبها برای مناجات شب زنده داری کند، برده ها آزاد کند و ... با این وصف، نخستین کسی است که وارد دوزخ می شود.

 

3-کتاب محمد(ص) پیامبری برای همیشه، نویسنده حسن رحیم پور ازغدی، ارائه دهنده:مهدی لارتی

این کتاب  سخنرانی هایی از آقای رحیم پور ازغدی است که در ارتباط با شخصیت پیامبر اکرم–صلی الله علیه و آله – در مناسبتهای گوناگونی ایراد شده است. 
سخنرانی اول با عنوان "گفتار اول:چه باید کرد؟(سیره ی حکومتی)"، که به مناسبت میلاد پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – است، پس از ذکر مقدماتی از ویژگی های آن حضرت، به دنبال بیان چند نکته از شیوه حکومت اسلامی پیامبر می باشد تا پاسخی اجمالی به این پرسش باشد که «برای رشد و بالندگی و رسیدن به اهداف الهی در حکومت اسلامی چه باید کرد؟» 
در سخنرانی دوم با عنوان "گفتار دوم:محمد (ص) پیامبری برای همیشه"، ابتدا به ذکر خصوصیاتی از حضرت پیامبر از زبان امام حسین – علیه السلام – پرداخته و به یکی از بزرگترین خدمات پیامبر به بشریت یعنی آموختن نحوه ارتباط با خداوند سخن می گوید. در نهایت به برخی رفتارهای اجتماعی حضرت اشاره می نمایند.
در سخنرانی سوم، با عنوان "گفتار سوم:پیامبری و خاتمیت"  ایشان به برخی شبهات مطرح شده که به دنبال تضعیف و تحریف اعتقاد به نبوت است و با ژست های علمی و جامعه شناسانه و دین شناسانه به خورد مسلمانان داده می شود اشاره نموده و به دنبال پاسخگویی به آنهاست.
در سخنرانی چهارم  با عنوان "گفتار چهارم:اجتهاد سرگردان،جهاد بی هدف" نیز ایشان با الگو برداری از جامعه اسلامی عهد رسول، نکاتی راجع به نظریه حکومت دینی مطرح نموده و به انتقادات وارد بر آن پاسخ می دهند.

بخش هایی از کتاب "محمد (ص) پیامبری برای همیشه" را با هم مرور می کنیم :

امروز وحدت سیاسی و ایمانی در سطح جهان اسلام تنها یک توصیه ی اخلاقی و استحبابی نیست بلکه یک ضرورت حیاتی است.زیرا اسلام و مسلمانان در سراسر جهان هدف گیری شده اند و علیه آنها برنامه ریزی می شود.

4-کتاب روز خدا(بررسی علل و خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی ، نویسنده محمد هاشم پور یزدان پرست،ارائه دهنده:امید فرخ شاهی

کتاب  «روز خدا» با بررسی علل و زمینه‌های تسخیر سفارت آمریکا درایران آغاز می‌شود و به موضوعاتی چون قائله گنبد، عدم همراهی دولت موقت با سیاست‌های انقلاب اسلامی و مروری بر فعالیت‌ها و ترور شهید مطهری و نیز فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی بنی صدر و رحلت آیت‌الله طالقانی می‌پردازد.

متن این کتاب در ادامه شامل روزشمار ۲۴ روز از حضور راوی در لانه جاسوسی است که شامل روزنوشت‌های وی درباره مشاهدات خود در این مکان است.

نویسنده کتاب بیان می‌کند: «برنامه‌ریزی تسخیر لانه جاسوسی، توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و پلی تکنیک (امیرکبیر) انجام شد و آن‌ها از دانشجویان دانشگاه‌های تهران و ملّی (دانشگاه شهید بهشتی) برای اجرای برنامه دعوت کرده بودند.»

این کتاب دریچه‌ای تازه به وقایع تسخیر لانۀ جاسوسی و  روز ۱۳ آبان را به روی خواننده می‌گشاید و او را از نمایی نزدیک با اتفاقات آن روزها آشنا می‌کند. با توجه به اینکه گزارشات به صورت روزشمار نوشته شده، جزئیات حوادث و حس و حال آن  به خوبی به مخاطب انتقال می‌یابد، همینطور متن نسبتاً کوتاه گزارش‌های روزانه نیز بر اثربخشی آن افزوده است.

از جذاب‌ترین قسمت‌های دیگر کتاب، پی‌نوشت پایانی است که در آن یک معرفی نسبتاً مختصر و البته بسیار مفید از بیش از ۱۲۰ شخصیت مطرح رژیم پهلوی و انقلاب اسلامی که هر یک به نحوی با این حادثه مرتبط بودند ذکر شده است.

5-کتاب غنچه ی دل تنگ(نگاهی نو به زندگی و شخصیت امامحسن علیه السلام، نویسنده حسین سیدی.ارائه دهنده:مسعود ناصری

«غنچه دلتنگ» جلد چهارم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که  در این مجموعه سعی می شود مسایل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.
این سیره کاربردی که بیش از 50 موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، ماجرای صلح با معاویه، علل صلح و مفاد آن، نظرات ایشان درباره دشمنان، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، حقوق مخالفان و حیوانات و... را شامل می شود، برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است:
«سلام بر لهجة مهربانِ آفتابِ مدینه!
بر بارشِ بشارتِ بهار!
بر غنچه ‏زار آوای الهی در هیاهوی دنیازدگان!
بر سینة ابری تو و چشمانِ بارانی ات!
سلام بر زیبایی!
سلام بر حَسن!»

 

6-کتاب فرزندان امام حسین علیه السلام، نویسنده.مرضیه محمدزاده ارائه دهنده : احمدرضا علی رحمی

در این کتاب سعی شده است  تا با توجه به اختلاف فاحشی که درباره‌ی فرزندان امام حسین (ع) از جهت نام، تعداد، زمان تقدم و تاخر ولادت، دامان پاکی که آنها را پروریده و سایر خصوصیات در منابع تاریخی وجود دارد، با مراجعه به کتاب‌های قدیمی‌تر، زندگانی آن بزرگواران بدون پیرایه‌هایی که در طول تاریخ پیرامون آنان تنیده شده است، بازشناسی و بازنویسی گردد.

این کتاب ها را از کتابخانه های عمومی بخواهید.

 


برچسب‌ها: هشتمین نشست کتابخوان کتابخانه ای کتابخوان,کتابخانه,کتابخانه,پیامبراعظمص,برگزارگردید,...
نویسنده : بازدید : 0 تاريخ : سه شنبه 23 آبان 1396 ساعت: 14:13