هفتمین نشست کتابخوان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

تصويرگري كتاب تشنه لبان را هاجر سليمي‌نمين و طراحي گرافيك آن را كوروش پارسانژاد بر عهده داشته‌اند.
2-  کتاب فرهنگ عاشورا،نویسنده جواد محدثی . ارائه دهنده: مریم مامی

فرهنگ عاشورا شامل اطلاعاتی مختصر و مستند وبه ترتیب حروف الفبا درباره نهضت عاشورا است. تنها شباهت این کتاب به دائره المعارف ها یکی ترتیب الفبایی اطلاعات آن است و دیگر ارجاعات آن، چنین می نماید که نویسنده عمد داشته است این کتاب را کاملا در قالب دائره المعارف ها نگنجاند تا فقط کتابی برای مراجعه نباشد بلکه برای مطالعه هم باشد، از این رو کتاب حاضر خوشخوانتر از دائره المعارف هاست و می شود آن را به راحتی از آغاز تا پایان خواند.

مدخل های این فرهنگ به صدها عدد می رسد و مطالب در ذیل هر مدخل  کمتراز یک سطرتا چندین صفحه است. نویسنده در ذیل هر مدخل تنها به توصیف آن نپرداخته بلکه تحلیل و گاه ارزشگذاری هم کرده است.

3-کتاب یک غنچه،صد زخم ، نویسنده امیرملک محمودی و...ارائه دهنده: معصومه کیان

کتاب در سه فصل و 420صفحه تنظیم شده است. نویسنده کتاب در فصل اول این کتاب خویشتن امام حسین را مطرح می کند و به تشریح سیمای ظاهری و حقیقی آن حضرت می پردازد. در صفحه 50 کتاب آمده است: گریه و بی تابی برای هرچیزی مکروه است، مگر گریه و بی تابی برسیدالشهدا که اجر دارد، ثواب این گریه اندازه ای ندارد. این پاداش برعهده خداوند است و خدای سبحان به پاداشی کمتراز بهشت برای بنده اش رضایت نمی دهد . در فصل دوم کتاب آقای سیدی به نوع ارتباط امام حسین با خدا پرداخته است و به موضوعاتی چون حج گزاری، روزه داری، عبادت، قرآن خوانی و معاد باوری اشاره نموده است. درفصل سوم کتاب با عنوان دیگر موضوعاتی نظیر رفتار، سخن، امربه معروف و نهی ازمنکر، همزیستی ، معیارهای قیام علیه یک حکومت ، مراحل برخورد با حکومت ستمگر، نتایج مثبت قیام عاشورا ...اشاره نموده است.

4-کتاب سیدالشهداء ، نویسنده شهید آیت الله دستغیب.ارائه دهنده: مینا ملکشاهی

"کتاب حاضر، مشتمل بر مجموعه‌ای از مقاله‌ها و سخنرانی‌های آیت‌الله «عبدالحسین دستغیب» درباره امام حسین(ع)، واقعه عاشورا و شرح خطبه «شعبانیه» است. این کتاب، با هدف آشنایی بیشتر جوانان با دیدگاه‌های این شهید عالی‌قدر و استفاده از دانش ایشان در بالا بردن شناخت دینی و مذهبی خویش تدوین شده است. در مجموعه حاضر، «شهید دستغیب» علاوه بر بیان شأن و شخصیت حضرت امام حسین(ع) و شرح واقعه عاشورا، حقّانیت شیعه را اثبات نموده و به برخی شبهات و ایرادات موجود در زمینه امامت و تشیع پاسخ داده است. وی همچنین، اختلاف و نزاع میان شیعه و سنّی را ریشه‌یابی کرده و ضمن بیان اهمیت مجالس عزاداری امام حسین(ع)، خطبه شعبانیه را شرح داده و هر بخش آن را به صورت مجزا تفسیر کرده است."

 5-کتاب درسی که حسین علیه السلام به انسانها آموخت، نویسنده سید عبدالکریم هاشمی نژاد . ارائه دهنده : بهاره الیاسی

 در این کتاب شهید عبدالکریم هاشمی نژاد، نهضت مقدس امام حسین (علیه السلام) و جوانب مختلف آن بررسی شده است. در این کتاب بیش از ان که به قیام امام حسین(ع) بپردازد به بررسی حوادث پس از(رحلت پیامبر(ص) و دلایل قیام عاشورا می پردازد. 
شهید هاشمی نژاد فردی سیاسی- فرهنگی بسیار فعال در دوران مبارزه با رژیم طاغوت بود که در همه عرصه های کشور حضور داشت.
از سال ۱۳۳۵ زمانی که ۲۵ سال داشتند، فعالیتهای مبارزاتی- مذهبی خود را آغاز کردند. 
آن زمان درتحصیلات حوزوی به رشد خوبی رسیده بود و در مشهد اقامت گزید. همزمان مبارزات فرهنگی و سیاسی خود را گسترش داد. یکی از نمونه های آن، نوشتن کتاب «مناظره دکتر و پیر» توسط دکتر هاشمی نژاد بود. این یکی از فعالیتهایی بود که ایشان در اوایل دوران مبارزاتی خود انجام داد. کتابی که در همان چاپهای اول ممنوع الانتشار شد. چاپ اول این کتاب در سال۱۳۳۶ بود.

 

 


برچسب‌ها: هفتمین نشست کتابخوان, محرم کتابخوان,...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : شنبه 22 مهر 1396 ساعت: 14:32

close
تبلیغات در اینترنت